Ξενάγηση στο Αργοστόλι

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2022, πριν την έναρξη της θεατρικής παράστασης          «Ο μολυβένιος στρατιώτης», οι μαθητές της Γ΄ και της Δ΄  τάξης ξεναγήθηκαν σε κεντρικά σημεία της πόλης του Αργοστολίου. Πρώτος σταθμός η κεντρική πλατεία Βαλλιάνου, όπου και ενημερώθηκαν για τις δωρεές της οικογένειας στο νησί. Στη συνέχεια περπάτησαν τη λεωφόρο των Ριζοσπαστών και πραγματοποιήθηκε μια σύντομη ιστορική αναδρομή στην προσφορά τους.  Εκεί παρατήρησαν επίσης την οικία Κοσμετάτου, ένα χαρακτηριστικό δείγμα της προ σεισμού αρχιτεκτονικής. Επίσης διέσχισαν το λιθόστρωτο περνώντας από την ορθόδοξη εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα και τον καθολικό ναό του Αγίου Νικολάου. Κατά την επιστροφή αναφέρθηκαν χρήσιμες πληροφορίες για την ιστορική γέφυρα Δεβοσέτου.